Amit az ezüstékszerekről, viselésükről és tisztításukról tudni érdemes.
MIT JELENT A 925 EZRELÉKES EZÜST?
Az ezüstékszerek általában 925 ezrelékes ezüstből készülnek, ami azt jelenti, hogy 92,5 %-ban tartalmaznak színezüstöt, és csak 7,5 %-ban egyéb ötvöző anyagot, többnyire rezet.
AZ EZÜSTRŐL
Az ezüstöt az arannyal együtt már az ókorban is ismerték, pl. nagy fényvisszaverő képessége miatt tükröket készítettek belőle. Igen hamar felhasználták azonban érme és ékszerkészítésre is.
A színezüst piaci árát nemzetközi tőzsdei árak határozzák meg. Az ezüst árának változása szorosan követi a színarany ár változásait.
AZ EZÜSTÉKSZEREK ÁLLAPOTÁNAK MEGŐRZÉSE ÉS TISZTÍTÁSA
Az ezüst nem oxidálódik, de a levegőben található kénhidrogén hatására egy idő múlva megfeketedik, mert ezüst-szulfid képződik a felületén. Ezért nagyon fontos ezüstékszereink megfelelő módon történő tárolása, viselése és tisztítása.
Fontos tudni, hogy ezüst ékszereinket nem szabad szaunában, strandon és termálvízben hordani, mert visszafordíthatatlan elszíneződések keletkeznek rajta. (különösen a kénes termálvíz, CSODÁKAT művel.) Ezeket az elszíneződéseket semmilyen tisztítási eljárás nem tudja eltüntetni.
Ugyanígy, ha azt szeretnénk, hogy ékszerünk sokáig megőrizze szép ezüstös fényét, ne hordjuk mosogatás, fürdés közben sem. (kerti munka, domestos, vízkőoldó szintén tilos! Ez utóbbi kettő ráadásul foltokban kezdi ki a felületet.)
Tengerparti homok szintén jót tesz az ékszereknek, még az acél felületét is képes lecsiszolni több ezer kvarckristály! (vagyis a homok)
Használaton kívül célszerű az ékszert légmentesen lezárható műanyag tasakban tárolni.
Köves ékszert és gyöngyöt célszerű külön-külön csomagolni, mert a kő esetleg lekoptathatja a gyöngy felületi csillogását.
Megfeketedett ezüst ékszereit az ékszerüzletekben kapható speciális ezüsttisztító folyadékkal és ezüsttisztító kendővel újjá varázsolhatja.
Más- más elbánást igényel azonban egy lánc, vagy egy kövekkel, vagy gyönggyel díszített egyéb ékszer.
Köves és gyöngyös ékszerek esetében ügyelnünk kell arra, hogy a köveket, ill. a gyöngyöket ne érje a folyadék, és csak az ezüst felület érintkezzen a folyadékkal. A tisztítókendő minden esetben jól használható, kisebb elszíneződés esetén a folyadék használata el is hagyható. Ha rendszeresen tisztítjuk ékszereinket, e két módszer alkalmazása elegendő.
Ha az említett tisztítási módszerek nem vezetnének eredményre, célszerű ékszerésznél políroztatni tárgyainkat, ez az eljárás tökéletesen visszaadja az eredeti színt.
Sokan a fluorid tartalmú fogkrémeket használják tisztításra, egyes vélemények szerint kiváló hatást érnek el ezzel a módszerrel is. (ne legyen fehérítő tartalmú fogkrém, mert az apró kristályokat tartalmaz, ami lecsiszolja a felületet)
Tenyésztett gyöngyös ékszereinknél ügyeljünk arra, hogy a gyöngyöt ne érje parfüm, vagy dezodor, mert a gyöngyök elszíneződhetnek. A gyöngy nyakéket is célszerű zárható tasakban tárolni.
Tároljuk külön a bizsu és a valódi ékszereket! Más-más anyagból vannak, más-más a keménységük és a fizikai tűrőképességük.
Még a bizsut se dobáljuk egymás hegyére-hátára. Van, amit nem lehet már kibogozni; vagy úgy eldeformálódik, hogy hordhatatlan lesz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése